• Čeština
  • English
  • Français
  • Deutsch
  • Русский

Anotace

WIKIPEDIE - doslovná citace : 

Teak  je tropický strom, pocházející z jižní a jihovýchodní Asie. Používal se již kolem 6.-7. mého století v dobách Siamského království v oblasti dnešního Thajska. 

Teka obrovská neboli teak (čti: týk) či týk je tropický strom z čeledi hluchavkovité, pocházející z jižní a jihovýchodní Asie. Dosahuje výšky 30–40 metrů a v zimě listy opadávají. Je to významný strom pěstovaný a těžený v tropických zemích pro kvalitní dřevo. Oblíbenosti se teakové dřevo dočkalo v letech 1950 a 1960, protože se využívalo pro prvky dánského stylu. Teakový nábytek se dočkal velkého rozmachu, protože se stal vyhledávaným pro svou jedinečnost a elegantní vzhled.

    


Krátký popis


Zajímavost: Největší teak stojí lesní rezervaci v Barmě, ve výšce cca. 2m od země má kmen průměr téměř 2,5 metru a je vysoký cca 45 - 46 metrů.

Délka života: Zhruba jedno století.

Rychlost růstu: Ve vlhkém prostředí teak roste rychleji, má však menší hustotu dřeva a pevnost. Pro stavební a nábytkářské účely se tedy hodí teak ze „sušších“ oblastí tropů více.

Místa výskytu: Převážně v jihovýchodní Asii, obecně ale může růst v celém tropickém pásmu mezi obratníky Raka a Kozoroha

Použití: Teakové dřevo se používá na výrobu venkovního zahradního nábytku, palub lodí a dalších produktů, které jsou vystavené vlivům počasí. Z teakového dřeva se též vyrábějí podlahy a dýhy na nábytek. Kromě toho slouží teakové dřevo také pro výrobu různých bicích a strunných hudebních nástrojů nebo jejich součástí, například sitárů nebo v Indonésii vyráběných bubnů typu afrického djembe.Významným zpracovatelem teakového dřeva je Indie, která z něj vyrábí dveře, rámy oken, nábytek a sloupy pro domy stavěné ve starém stylu. Mnoho typických anglických knihoven je postavených právě z teakového dřeva. Listy a kůra jsou bohaté na červené pigmenty a jsou proto bohatě využívány pro barvení textilií. Kůra, dřevo a květy obsahují léčivé látky zmírňující střevní potíže, horečku a napomáhající při léčbě některých kožních onemocnění. Dřevo přirozeně obsahuje olej, který ho činí odolným vůči vlhku a silice, které ho brání před parazity.

Výhody teakového dřeva:

  • Je velmi tvrdé, pevné a pružné.
  • Odolává vlivu počasí, světlu, větru, dešti a dokonce i mrazu
  • Nebývá napadnutelné plísní, termity ani jinými škůdci.

Teak je nejodolnějším dřevem, které odoláví meteorologickým jevům. Nepodléhá hnilobě, minimálně se kroutí a praská. Po čase teakové dřevo mění přirozenou  barvu na světle šedou až se stříbřitou patinou, která je hlavně v zahraničí velmi žádaná a vyhledávaná. Zlatě hnědou barvu teaku, lze zachovávat natíráním teakovým olejem.

Z teakových stromů rostoucích na sušších místech tropů a plantážích je dřevo nejhustší a tedy nejkvalitnější. Naše dřevo pochází ze Západní Afriky, z regulované těžby s platnou licencí.